Czym się kierować przy wyborze podłogi?

posadzki epoksydowe

Wykańczanie domu bywa bardzo żmudne i czasochłonne. Cały ten proces obejmuje wiele elementów i przyszły lokator staje przed niejednym dylematem. Jakie wybrać okna, trzeba zdecydować się na sposób wykończenia i malowania ścian, zaplanować meble do każdego pomieszczenia, a także wybrać podłogę. Jak się okazuje, nie jest to taka prosta sprawa, zwłaszcza teraz, gdy na rynku mamy dostępnych ogrom nie tylko rodzajów podłóg, ale również kolorów. Jakie podłogi sprawdzą się w różnych pomieszczeniach?

W doborze podłogi kluczową rolę odgrywa metraż mieszkania. Jeżeli wykańczamy małą kawalerkę czy czterdziestometrowe mieszkanie, gdzie przestrzeń nie należy do największych, nie warto stosować kilku odrębnych podłóg. W ten sposób moglibyśmy uzyskać efekt „naćkania” i w mieszkaniu odczuwalny byłby harmider. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie tych samych paneli w aneksie kuchennym oraz salonie.

Jeżeli jednak dysponujemy dużym mieszkaniem lub domem, wtedy możemy już nieco bardziej poeksperymentować. Już w samym salonie możemy zastosować 2 różne rodzaje podłóg. Coraz częściej w polskich domach stosuje się połączenia betonowych płytek w aneksie i wokół kominka, a także tarasu, natomiast w centralnej lokalizacji salonu montowana jest podłoga z drewna. Takie połączenie wygląda niezwykle stylowo i nowocześnie.

Kolorystyka podłóg jest również bardzo ważna. Projektując wnętrza, pamiętajmy, że jasny kolor optycznie powiększa pomieszczenie. Jasne odcienie drewna i płytek warto także stosować w pokojach słabo oświetlonych, które okna mają od strony północnej.

Jeżeli szukamy podłóg wyjątkowo wytrzymałych, np. takich, które możemy położyć w garażu, warto zwrócić uwagę na posadzki epoksydowe. Są one coraz częściej stosowane w różnego rodzaju zakładach przemysłowych i obiektach użytku publicznego, jednak ze względu na ciągły rozwój tego typu powierzchni pod kątem designu, możemy się na nie natknąć również i w domach jednorodzinnych. Takie posadzki są odporne na ścieranie, wgniecenia mechaniczne, a dodatkowo są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *