Chociaż kapoplastyka w ortopedii najczęściej wykorzystywana jest w zakresie operacji stawu biodrowego, to tego rodzaju operacje udaje się przeprowadzać w pełnym sukcesem również w przypadku stawu kolanowego. Zdaniem ortopedów, kapoplastyka stawu kolanowego jest dzisiaj jedną z najnowocześniejszych metod radzenia sobie ze zmianami zwyrodnieniowymi, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Staw kolanowy każdego dnia przyjmuje ogromny ciężar całego ciała. Do tego bez niego niemożliwe stałoby się poruszanie i przemieszczanie za pomocą uruchomienia kończyn dolnych. Tak intensywna eksploatacja prowadzi bardzo często do uszkodzeń. Co więcej, narażeni na schorzenia stawu kolanowego są seniorzy, a wszystko przez naturalny proces starzenia się ludzkiego organizmu. Warto jednak podkreślić, że nie tylko oni, bo konieczność przeprowadzenia operacji, której efektem ma być proteza stawu kolanowego, coraz częściej występuje również wśród sportowców, głównie kolarzy oraz innych osób, które czynnie uprawiają sport. Stawy kolanowe ulegają degradacji także w wyniku wieloletniej pracy w pozycji stojącej albo tylko siedzącej, która nie wymaga aktywności fizycznej. Obciążenia stawu nie są korzystne również w wyniku borykania się pacjenta z nadwagą albo otyłością. Można też mówić o zwyrodnieniach jako efekcie innych chorób, w tym również osteoporozy.
Jak potwierdzają sami ortopedzi, kapoplastyka stawu kolanowego jest dzisiaj metodą, dzięki której chory może wrócić do pełnej sprawności. Cieszy też fakt, że tego rodzaju operację ortopedyczną z powodzeniem udaje się przeprowadzać bez względu na wiek pacjenta oraz przyczynę destrukcji kolana. Jest ratunkiem dla tych z chorobą zwyrodnieniową oraz dla tych, którzy ulegli nagłemu urazowi.