Hematolog zajmuje się chorobami krwi. Istnieje wiele objawów, które mogą potwierdzać tego rodzaju chorobę pacjenta. Warto odwiedzić specjalistę już we wczesnej fazie ich występowania, bo najlepsze efekty kuracji odnotowuje się właśnie na początku. Rokowania są coraz gorsze wraz z rozwojem schorzenia. Sprawdź, co powinno wzbudzić Twoją czujność i kiedy niepokojące objawy powinny być czynnikiem zachęcających do odwiedzenia gabinetu lekarskiego.
Pierwszym symptomem, który powinien skłonić nas do wizyty u hematologa, jest przewlekłe zmęczenie i ospałość. Pacjent, który odczuwa ogólne osłabienie organizmu i zapada na częste infekcje, również powinien zapukać do gabinetu, w którym przyjmuje hematolog. Warszawa i inne duże miasta w Polsce dysponują szerokim wyborem specjalistów, do których można zapisywać się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie.
Kolejne objawy to utrata apetytu, zaparcia, depresja, nudności. Warto zwrócić też uwagę na swoje ciało. Hematolog powinien dobrze przyjrzeć się skórze, na której często powstają siniaki i która jest podatna na pękające naczynka. Zaniepokoić powinny też wstępujące krwawienia z nosa albo z dziąseł.
Problemy z krwią mogą uwidaczniać się także pod postacią bólu stawów, mięśni i kości, szczególnie tych w obrębie kręgosłupa. Może występować też obrzęk węzłów chłonnych.
Co ciekawe, nie zawsze objawy są typowe dla schorzeń z dziedziny hematologii. Pacjent może borykać się z przewlekłym kaszlem, dusznościami, problemami z przełykaniem albo bólem głowy i tym w klatce piersiowej. Do wyjątkowych symptomów zalicza się też świąd skóry, nadmierna potliwość czy nieustająca podwyższona temperatura ciała.
Pamiętajmy, że problemów hematologicznych nie można bagatelizować. Nieleczone bardzo często przyczyniają się do powstawania groźnych powikłań. Co więcej, mogą zagrażać nie tylko naszemu codziennemu funkcjonowaniu w najlepszym komforcie, ale nawet życiu. Hematolog jest medykiem, który szybko i sprawnie pozwoli uporać się z tym schorzeniem i wrócić do pełnego zdrowia.