Mandat za brudną tablicę rejestracyjną

ramki na tablice rejestracyjne

Myślisz, że możesz bezkarnie poruszać się po polskich drogach brudnym samochodem? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że możesz za to otrzymać nawet 500 złotych mandatu. Kary dotyczą przede wszystkim zaniedbania pojazdu mechanicznego do tego stopnia, kiedy brud zasłania i uniemożliwia odczytanie znaków go identyfikujących.

Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest dbanie o samochód. Ramki na tablice rejestracyjne i same tablice rejestracyjne nie mogą być zakurzone ani ubłocone. Wybite na nich numery muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego i to z pewnej odległości.

O czystości auta pamiętać należy przede wszystkim zimą, bo to wtedy warunki na drogach są najbardziej niesprzyjające. Dodajmy do tego, że mandat grozi kierowcy nie tylko wtedy, gdy tablice rejestracyjne są ubrudzone, ale również za to, że dach pojazdu pokrywa gruba warstwa śniegu.

Co istotne, kierowcę mogą otrzymać mandat nie tylko podczas rutynowej kontroli patrolu drogowego. Dzisiaj pomocą służą również inni uczestnicy ruchu drogowego. Powszechne są przecież kamerki, które montowane przy przedniej szybie pojazdu, nagrywają cały przebieg podróży. Do Policji dociera coraz więcej filmików, które dokumentują nieprzestrzeganie przepisów przez innych kierowców. Jeśli więc masz brudne ramki na tablice rejestracyjne i nieczytelne same tablice rejestracyjne, musisz liczyć się z tym, że karę zapłacisz nawet wtedy, gdy nie zatrzymała Cię „drogówka”. To inni mogą zgłosić Twoje przewinienie.

Dbaj o czystość swojego auta nie tylko ze względu na możliwość otrzymania wysokiego mandatu. Nie liczą się również jedynie względy estetyczne. Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze. Numery tablic rejestracyjnych są znakiem identyfikującym pojazd. To ważne na przykład w sytuacji kolizji na drodze albo wtedy, kiedy stałeś się świadkiem zagrażającego życiu zdarzenia na drodze. Weź też pod uwagę, że inni mogą wpływać niekorzystnie na Twoje niebezpieczeństwo. Obowiązek utrzymania pojazdu w czystości dotyczy wszystkich, ale daj dobry przykład i zacznij od własnego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *