Pisanie pracy dyplomowej to czynność niezwykle ciężka i czasochłonna. Jest to pewnego rodzaju podsumowanie wiedzy nabytej podczas przebytych studiów, jednak ma dość nietypową formę. Praca licencjacka inżynierska lub magisterska ma charakter naukowy i badawczy, a jej objętość przeraża niektórych studentów. Zazwyczaj studenci zobligowani są do zawarcia całego projektu w kilkudziesięciu stronach.
Podstawą udanego i terminowego napisania pracy dyplomowej jest odpowiednie zaplanowanie jej w czasie. Nie powinniśmy siadać do części właściwej (pisania) później niż 2 miesiące przed terminem jej oddania. Nieprzestrzeganie tej zasady zazwyczaj wiąże się z koniecznością obrony w późniejszym terminie, co z kolei może uniemożliwić nam podjęcia kolejnego etapu studiów tuż po ukończeniu aktualnych.
Temat pracy powinien być dla nas jasny i zrozumiały, a najlepiej ściśle związany z wykonywanym zawodem lub kierunkiem studiów, na które się wybraliśmy. Inne tematy, które z pozoru wydają się proste, mogą okazać się niemożliwe do napisania ze względu na brak szerokiej wiedzy w danej dziedzinie. Nie zapominajmy, że projekt musimy opisać na 50, 80 a czasem nawet na więcej niż 100 stron.
Podczas pisania powinniśmy być w pełni skupieni na jednej czynności. W dzisiejszych czasach bardzo duża część uczniów i studentów uczy się z telefonem położonym obok, który dodatkowo nie jest wyciszony. Ciągle przychodzące powiadomienia bardzo rozpraszają i uniemożliwiają płynną, sumienną pracę. Jeżeli korzystamy z komputera, również nie powinniśmy mieć włączonych wielu różnych zakładek.
Pomocy przy pisaniu pracy powinniśmy szukać u naszego promotora. Profesor, który jest jednocześnie „opiekunem” naszego projektu, może ukierunkować nasz projekt lub po prostu poratować swoją wiedzą w danym temacie, która z pewnością jest większa niż nasza. Alternatywą jest szukanie pomocy w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu „pisanie prac magisterskich ogłoszenia” i skontaktować się z osobą, która będzie w stanie nam pomóc.