Można powiedzieć, że rozwód bez orzekania o winie to jedna z najwygodniejszych form rozwiązania związku małżeńskiego. Dlaczego? Otóż w tym przypadku występuje jak najmniej formalności urzędowych, a sądy są w stanie szybciej podjąć decyzję i stwierdzić, że nastąpił trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Warto dodać, że składając pozew o rozwód bez orzekania o winie, do wniosku należy dołączyć tzw. umowę małżeńską, która obejmuje sprawy związane z podziałem majątku oraz ustaleniem opieki nad dziećmi.
W Polsce to najczęściej wybierana forma zakończenia małżeństwa, głównie ze względu na fakt, iż nie generuje wysokich koszów rozpraw sądowych, a także pozwala na stosunkowo szybkie zakończenie związku w ramach porozumienia stron. Rozwód bez orzekania o winie możliwy jest tylko wtedy, kiedy za rozpad małżeństwa odpowiadają dwie osoby i są zgodne z tej kwestii.
Rozwód bez orzekania o winie – czy warto i jakie są konsekwencje?
Podstawową konsekwencją orzecznictwa sądu o rozpadzie pożycia małżeńskiego bez orzekania o winie jednej ze stron jest fakt, iż to może generować problemy z późniejszym ubieganiem się o alimenty – te mogą zostać przyznane przez sąd, ale w mocno ograniczonej wysokości. Jeśli chodzi o to, czy warto wziąć rozwód bez orzekania o winie – zdecydowanie tak, chociażby ze względu na koszty. Finalnie koszty sądowe w połowie są zwracane osobie składającej pozew rozwodowy, a pozostała kwota (300 zł) podzielona pomiędzy strony postępowania.