Uporczywie zaczerwienione, zapalone lub swędzące powieki i inne obszary skóry mogą być oznaką różnych chorób. Czasami jest to spowodowane nadmiarem bakterii lub zatkanymi gruczołami łojowymi. Nierzadko winowajcą jest pasożyt demodex trądzik różowaty Poznań. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i rozumieć, gdzie możesz kierować się po pomoc, by skutecznie sobie poradzić z takimi objawami.
- Demodex – integralny towarzysz naszej codzienności
Zacznijmy wyjaśnienie tematu od tego, że na ciele człowieka żyją dwa różne rodzaje roztoczy Demodex. Jednak te mierzące około 0,3 milimetra długości, ośmionożne stworzenia są zbyt małe, aby zobaczyć je gołym okiem.
Właśnie z racji tego, że zamieszkują normalny mikrobiom skóry – prawie każdy z nas ma jakieś swoje „Demodex”. Roztocza te wgryzają się w nasze mieszki włosowe, gdzie żerują na martwych komórkach skóry i sebum. W nocy wypełzają, aby się rozmnażać i składać jaja. Co równie ważne, organizmy Demodex żyją na skórze około dwóch do trzech tygodni.
- Badanie Demodex, czyli kiedy roztocza stają się problemem?
Chociaż od dawna uważa się je za przyjaznych towarzyszy normalnej skóry, czasami roztocza Demodex mogą się nadmiernie rozmnażać. To wysokie zagęszczenie można wiązać między innymi z przewlekłym zapaleniem brzegów powiek, a także innymi schorzeniami skóry. Co ciekawe, specjaliści nie osiągnęli jeszcze konsensusu co do tego, jaka ilość roztoczy jest „normalna”, ponieważ bywa i tak, że duże ilości roztoczy można znaleźć u osób, które są zdrowe i nie mają żadnych objawów.
Warto zdecydować się na badanie demodex nużeniec Poznań zawsze, jeśli masz objawy przewlekłego zapalenia skóry i brzegów powiek, które nie reagują na standardowe leczenie, takie jak:
- zaczerwienienie,
- stan zapalny,
- swędzenie,
- nawracające jęczmienie,
- nadmierne wypadanie rzęs.
Wyżej wymienione dolegliwości mogą być oznakami, że winowajcą jest właśnie nużeniec. Ważne! Jeśli klinika dermatologiczna Poznań wykona badanie i otrzymasz potwierdzenie, że to Demodex, pamiętaj, że nie jest to związane z higieną osobistą i nie stanowi to w żaden sposób powodu do wstydu. To choroba jak każda inna i wymaga specjalistycznego podejścia.
- Jak pozbyć się problemu z nużeńcem?
Często po prawidłowej diagnozie pierwszą linią leczenia Demodex jest dostępny bez recepty miejscowy. Może on występować w postaci peelingu, sprayu lub chusteczki oczyszczającej. Specjalista zazwyczaj poleca produkt, którego składniki wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, antyseptyczne i roztoczobójcze, działając przeciwko tym organizmom. Lekarz może również przepisać miejscowy steryd, aby pomóc zmniejszyć stan zapalny.
Czasami potrzebne są silniejsze leki, aby móc szybciej uzyskać większą ulgę w odniesieniu do występujących objawów i większą kontrolę nad roztoczami. Dorosłym pacjentom, u których występuje również trądzik różowaty lekarze nierzadko decydują się przepisać dodatkowo antybiotyk.
Ważne jest, aby ściśle przestrzegać przepisanego schematu leczenia i zawsze kontaktować się ze specjalistą, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy.