Życie czy przeżycie – Ukraińcy w Polsce

zatrudnienie cudzoziemców

Okazuje się, że legalną pracę w Polsce podejmuje już ponad 2 miliony Ukraińców. Dlaczego do nas przyjeżdżają? Czy życie w naszym kraju jest dla nich koniecznością, a może furtką do większego komfortu przeżywania codzienności? Co myślą na temat Polski i Polaków? Jakie mają plany na przyszłość? Co Polacy myślą o Ukraińcach? Dowiedz się już teraz.

Zatrudnienie Ukraińców w Polsce

Ukraińcy przyjeżdżają do Polski przede wszystkim w celach zarobkowych. Wpływ na to ma nieciekawa sytuacja gospodarcza i militarna w ich ojczyźnie. U nas mają szanse na spokojne i dostatnie życie.

No właśnie, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy Ukraińcy są zadowoleni z zarobków? Zdania są podzielone. Wiadomo na pewno, że zatrudnienie cudzoziemców w naszym kraju uległo znacznej zmianie. O ile jeszcze kilka lat temu obywatele Ukrainy traktowani byli jak tania siła robocza i rzeczywiście zarabiali znacznie mniej niż nasi rodacy, to dzisiaj stawki te się wyrównały. I chociaż nadal słychać głosy, które mówią o nierównym traktowaniu, to należy podkreślić, że Ukrainiec w Polsce zarabia coraz więcej, nierzadko otrzymuje pensję o wartości czterech miesięcznych wynagrodzeń, na jakie mógłby liczyć w swojej ojczyźnie.

To zresztą dlatego nawet 30% Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że chce zostać u nas na zawsze i to z naszym krajem wiąże życie swoje i swojej rodziny. 60% potwierdza za to, że nawet jeśli wróci na Ukrainę, to i tak będzie przyjeżdżać do Polski w celach zarobku z tytułu pracy dorywczej.

Atuty Polski

Ukraińcy przyjeżdżają do Polski z co najmniej kilku względów. Po pierwsze sytuacja naszego kraju pod każdym względem jest stabilna. Do naszego kraju jest też blisko, nie ma dużej bariery językowej ani kulturowej. Co więcej, w Polsce zatrudnienie cudzoziemców spotyka się z ogromną aprobatą, bo brakuje pracowników na wiele stanowisk. Korzystają z tego właśnie Ukraińcy, którzy łatają dziurę po naszych rodakach, którzy lata temu wyjechali do pracy na Zachód.

Sami Ukraińcy chwalą też pozytywne podejście Polaków do cudzoziemców. Większość nie odczuwa podziału, jaki mógłby wynikać z pochodzenia. Obywatele Ukrainy uznają Polaków za gościnnych i pomocnych.

Polacy o Ukraińcach

Z jednej strony doceniamy ich pracę, bo mamy świadomość tego, że zastępują oni naszych rodaków, którzy wyjechali z ojczyzny i pracują u naszych zachodnich sąsiadów. Przyjęliśmy ich z pełną gościnnością i cieszymy się, że Ukraińcy rzeczywiście chcą u nas pracować, a nie liczą tylko na świadczenia socjalne.

Z drugiej strony pojawiają się głosy oburzenia. Podobno Ukraińcy mają zabierać miejsca pracy Polakom, a godząc się na niższe wynagrodzenie, zaniżają jednocześnie nasze płace. Nie do końca jesteśmy też zadowoleni z coraz częściej widocznej bariery językowej. Niestety nie wszyscy, którzy przyjeżdżają do Polski, potrafią porozumieć się w naszym języku.

Ogólnie jednak nastroje są pozytywnie. Dzięki temu prognozuje się, że w najbliższych latach liczba Ukraińców, którzy podejmą pracę w naszym kraju, podwoi się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *