Frezarki konwencjonalne i narzędzia skrawające – odkrywamy ich charakterystykę!

frez ślimakowy modułowy

Narzędzia do frezowania i wiercenia są często narzędziami wielopunktowymi. Wiercenie służy wyłącznie do wykonywania otworów w obrabianym przedmiocie, natomiast frez ślimakowy do kół zębatych i innych elementów można wykorzystać już bardziej wielotorowo. Zwykle wiertła mają dwie krawędzie tnące, które są szlifowane pod dwoma równymi kątami stożkowymi, które wywierają siłę obrotową skierowaną w dół, aby ciąć materiał zgodnie z założeniami. Frezarki obwiedniowe CNC i frezarki obwiedniowe konwencjonalne to osobny temat, którym również warto bliżej się zainteresować. Zróbmy to!

Klasyfikacja narzędzi skrawających

Narzędzie skrawające może mieć jedną lub więcej głównych krawędzi skrawających, które jednocześnie uczestniczą w procesie skrawania w jednym przejściu. Narzędzia tnące można podzielić na różne sposoby. Jednak najbardziej powszechna metoda opiera się na liczbie wiodących krawędzi skrawających jednocześnie uczestniczących w procesie skrawania. Na tej podstawie narzędzia skrawające można podzielić na kilka grup – w tym wspomniane frezarki.

Frezowanie – zadanie i funkcjonalność frezarek różnego rodzaju

Frezy, które tną materiał siłą obrotową, jak frez ślimakowy do wielowypustów to niezwykle interesujące narzędzia – mimo że nie są przeznaczone do wiercenia przedmiotu obrabianego. Są one cięte przez poziome odkształcenie ścinające wprowadzane do narzędzia podczas obracania się przedmiotu obrabianego, co jest charakterystyczne dla obróbki skrawaniem. Jest to znane jako ścieżka narzędzia określona przez oś stołu, która utrzymuje obrabiany przedmiot w miejscu. Ten stół jest przeznaczony do mocowania różnych zacisków i narzędzi mocujących do przytrzymywania przedmiotu obrabianego i przesuwania go do frezu:

  • pod różnymi kątami
  • w różnych kierunkach.

Istnieje kilka różnych typów frezów  do określonych rodzajów operacji frezowania. Najpopularniejsza jednak zdaje się być frezarka do kół zębatych CNC z wszystkimi swoimi możliwościami. Zresztą wystarczy rzucić bliższe spojrzenie na zalety maszyn CNC w porównaniu z maszynami konwencjonalnymi, aby to zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *