Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?

rozwody olsztyn

Przeprowadzane statystyki dowodzą, że w Polsce każdego roku coraz więcej par decyduje się na rozwód. Rozwody można podzielić na 3 podstawowe grupy – sąd może orzec rozwód bez winy, z winy jednego z małżonków lub obie strony będą ponosić odpowiedzialność. Coraz więcej rozwodów kończy się właśnie w ten pierwszy sposób, ponieważ małżonkowie poza wokandą sądu dochodzą do porozumienia, a sam proces jest formalnością.

Orzeczenie winy na rozwodzie ma miejsce wtedy, gdy co najmniej jeden ze współmałżonków złoży pozew z żądaniem takiego wyroku. Warto pamiętać, że bezpodstawne wniesienie takiego wniosku jest bezcelowe, ponieważ sąd w tym przypadku musi dysponować twardymi dowodami, które jednoznacznie wskazują na winę oskarżonego. Jedną z takich sytuacji jest zdrada partnera. Do rozpadu pożycia małżeńskiego może też przyczynić się odmowa regularnego współżycia. Kolejnym powodem, dla którego można wnieść wniosek o rozwód z winy współmałżonka, jest dopuszczanie się przemocy fizycznej lub psychicznej, a także zagrożenie dobrobytowi rodziny (np. alkoholizm lub uzależnienie od hazardu).

Czemu orzeczenie o winie jest ważne? Jest to kwestia istotna szczególnie dla niewinnego z małżonków, ponieważ rzutuje ona na niektóre kwestie po rozwodzie. Po pierwsze ma duże znaczenie w prawach opieki nad dzieckiem. Kolejną kwestią zależną od werdyktu jest podział majątku – osoba niewinna rozpadowi małżeństwa znajdzie się w dużo lepszym położeniu. Ponadto osoba odpowiedzialna za rozpad nie może wymagać jakichkolwiek alimentów od drugiej strony.

Jeżeli przed rozprawą nie będziemy mieć wyjaśnionych wszystkich kwestii z małżonkiem i wszelkie kwestie będą rozwiązywane dopiero przed sądem, warto poszukać zaufanego adwokata, który zadba o nasze interesy. Pamiętać należy jednak, że prawnicy mają różne specjalizacje, więc powinniśmy szukać takich, którzy mają doświadczenie  w sprawach rozwodowych. Najszybszym sposobem na znalezienie kancelarii będzie wpisanie frazy typu „rozwody Olsztyn” w wyszukiwarce i umówić się na spotkanie z prawnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *