Nawracające bóle brzucha- jak leczyć?

bakterie

Ostry ból brzucha zwykle pojawia się nagle, czasem utrzymuje się kilka dni, nasilając się. Bardzo często to objaw chorób o gwałtownym przebiegu stanowiących niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.  Innym jest przewlekły ból brzucha, który potrafi utrzymywać się nawet miesiącami, jeżeli przyczyna nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona. Nawracające bóle brzucha są tępe i bardzo ciężkie do zlokalizowania. Często współtowarzyszą im inne objawy: wymioty, nudności, pocenie się, dyskomfort czy biegunka.

Bóle brzucha-  przyczyny

Do przyczyn przewlekłego bólu brzucha należą: nadwrażliwości pokarmowe, nietolerancje pokarmowe, kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie trzustki, choroby jelit, żołądka, zespół jelita nadwrażliwego ale również zatrucia pokarmowe.

Bóle brzucha, biegunka- jakie badanie?

W przypadku występujących bóli brzucha, biegunki, badanie mikrobioty jelitowej powinno zostać niezwłocznie wykonane u pacjenta. Badanie mikrobioty jelit pozwala na ustalenie, jak wygląda stan bakterii jelitowych u danego pacjenta, które typy bakterii przeważają, jak duża jest różnorodność mikrobiomu, oraz czy któreś z bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego nie brakuje. Do wyniku badania dołączona jest jego interpretacja oraz celowana probiotykoterapia, indywidualnie dopasowana do pacjenta. Natomiast w  przypadku częstego bólu brzucha badanie mikrobioty może wskazać czy nie ma problemu z przerostem drożdżaków z rodzaju Candida, przerost ten może dawać objawy podobne do zespołu jelita nadwrażliwego: biegunki, zaparcia, skurczowe bóle brzucha, gazy i wzdęcia. W sytuacji nawracającej biegunki badanie kału można rozszerzyć o oznaczenie pasożytów jelitowych.

Do kogo zgłosić się z problemem bóli brzucha, biegunki?

W przypadku bóli brzucha czy biegunek pomocna może się okazać wizyta u dietetyka, który wskaże nam ewentualne błędy żywieniowe, które popełniamy i podpowie co zrobić aby polepszyć wypróżniania i zniwelować bóle. W przypadku uciążliwych dolegliwości można również skorzystać z pomocy lekarza- internisty. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można otrzymać pomoc internistyczną. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich, w tym u lekarza internisty (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *