Z usług architekta korzysta praktycznie każdy, kto planuje budowę domu. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w domu jednorodzinnym na obrzeżach miasta lub na wsi, dlatego architekci nie powinni narzekać na brak pracy. Co powinniśmy wiedzieć o tym zawodzie i na co zwrócić uwagę, chcąc zatrudnić kogoś na tym stanowisku?
Architektów możemy podzielić na kilka specjalizacji, w których się trudnią. W życiu możemy się zetknąć z architektami odpowiedzialnymi za budowę domów i innej infrastruktury, architektami wnętrz, którzy odpowiadają za rozplanowanie i urządzanie mieszkań, architektami krajobrazu, którzy oprócz podstawowego wykształcenia muszą dysponować nieprzeciętną wiedzą o roślinach, sporządzającymi plan otoczenia domów, a także architektami urbanistyki, którzy gospodarują przestrzeniami miejskimi.
Aby zostać architektem, nie wystarczą jedynie studia na takim kierunku. Po uzyskaniu tytułu magistra przyszły architekt musi jeszcze odbyć trwającą 3 lata praktykę i przystąpić do specjalnego egzaminu przed Okręgową Izbą Architektów. Po pomyślnym zdaniu należy zapisać się do odpowiedniej izby architektów.
Co cechuje dobrego architekta? Przede wszystkim osoba na tym stanowisku powinna być kontaktowa i elastyczna. Architekt musi być otwarty na propozycje klientów, ponieważ to oni będą mieszkać w zaprojektowanym domu. Sprawą kluczową jest oczywiście doświadczenie – przed zatrudnieniem architekta możemy poprosić go o pokazanie portfolio z jego poprzednimi projektami, a być może będzie nam w stanie nawet pokazać już zbudowany dom według jego planu.
Jeżeli szukamy osoby, która w pełni spełni nasze oczekiwania, najlepiej spytać się wśród krewnych i znajomych, czy nie mają nikogo do polecenia na tym stanowisku. Alternatywnym i jednocześnie najszybszym sposobem jest oczywiście wyszukanie usługodawcy przez internet. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy frazę typu „architekt Suwałki” i wybierzemy polecanego specjalistę.