Personel medyczny w Polsce – statystyki

proktolog warszawa

Większość Polaków narzeka na służbę zdrowia. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże niedobory personelu wykazują rodzime placówki medyczne. W szpitalach i przychodniach nadal brakuje nie tylko pielęgniarek, ale przede wszystkim lekarzy o określonych specjalizacjach. Ci najlepsi już dawno wyjechali z Polski na Zachód, gdzie zarabiają kilka razy więcej. Nie da się ukryć, że to właśnie pieniądze są największym problemem. O ile dobrych szkół medycznych w naszym kraju nie brakuje, to lekarze narzekają właśnie na finanse.

Lekarzy, o jakich specjalizacjach brakuje w Polsce?

Statystyki jasno wskazują, że największe braki w wykwalifikowanym personelu widać na oddziałach dziecięcych. Pediatrzy i neonatolodzy są u nas „na wagę złota”. Ale to nie jedyni medycy, którzy powinni się pojawić u nas w o wiele większej liczbie. Szpitale i placówki medyczne narzekają na brak geriatrów, genetyków, radiologów, rehabilitantów.

Zabawki terapeutyczne dostępne na Raczkujemy

Wcale nie lepsza sytuacja jest, jeśli pod uwagę weźmiemy lekarzy, takich jak diabetolog, endokrynolog, kardiolog, psychiatra, specjalista do spraw leczenia paliatywnego, proktolog. Warszawa i inne duże miasta w Polsce nie muszą martwić się o odpowiednią liczbę medyków. Problem widać ten wyraźnie w mniejszych miastach i na terenach wiejskich. Tam albo placówka medyczna takimi nie dysponuje albo czas oczekiwania na wizytę jest często za długi dla pacjentów z chorobami w zaawansowanym stadium.

Specjalizacje przyszłości, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Okazuje się jednak, że istnieją specjalizacje medyczne, w przypadku których każdego roku odnotowuje się zwiększoną liczbę profesjonalnych lekarzy. W Polsce pracuje coraz więcej dentystów, chirurgów, w tym tych, którzy specjalizują się w chirurgii plastycznej. Przede wszystkim coraz większym zainteresowaniem cieszą się specjalizacje, które wiążą się z wysokimi zarobkami nie tylko poza granicami naszego kraju, ale też i u nas. Nie da się ukryć, że wymienione specjalizacje coraz chętniej rozwijane są w prywatnych placówkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *